UNICEF, WHO, IFRC ve MSF, küresel bir Ebola aşısı stoğunun kurulduğunu duyurdu

Önde gelen dört uluslararası sağlık ve insani yardım kuruluşu bugün, salgına yanıt sağlamak için küresel bir Ebola aşısı stoğunun kurulduğunu duyurdu.

Stokları oluşturma çabası, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), UNICEF, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Médecins Sans Frontières’i içeren Uluslararası Aşı Sağlama Koordinasyon Grubu (ICG) tarafından yönetildi. (MSF), Aşı İttifakı Gavi’nin mali desteği ile. Stoklar, insani yardım kuruluşlarının desteğiyle, salgınlar sırasında risk altındaki popülasyonlar için aşılara zamanında erişim sağlayarak gelecekteki Ebola salgınlarını kontrol altına almalarına olanak tanıyacak.

Enjekte edilebilir tek doz Ebola aşısı (rVSV∆G-ZEBOV-GP, canlı) Merck, Sharp & Dohme (MSD) Corp. tarafından üretilir ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetinin mali desteğiyle geliştirilmiştir. . Avrupa İlaç Ajansı, Kasım 2019’da Ebola aşısının ruhsatını aldı ve aşı artık DSÖ tarafından ön yeterliliğe sahip ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile sekiz Afrika ülkesinde lisanslandırıldı.

Ruhsat alınmadan önce aşı, Gine’de 350.000’den fazla kişiye ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde 2018-2020 Ebola salgınlarında “şefkatli kullanım” protokolü kapsamında uygulandı.

Ebola salgınlarına müdahale araçlarının bir parçası olarak Ebola salgınlarında kullanılmak üzere Aşılama Uzmanları Stratejik Danışma Grubu (SAGE) tarafından önerilen aşı, salgınlara neden olduğu bilinen Zaire ebolavirüs türlerine karşı koruma sağlar.

WHO Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “COVID-19 salgını bize aşıların ölümcül virüslerden hayat kurtarmak için inanılmaz gücünü hatırlatıyor” dedi. “Ebola aşıları yeryüzünde en çok korkulan hastalıklardan birini önlenebilir hale getirdi. Bu yeni stok, uluslararası kuruluşlar ve özel sektör arasında hayat kurtarmak için dayanışma, bilim ve işbirliğinin mükemmel bir örneğidir. ”

UNICEF, kolera, menenjit ve sarıhumma aşı stoklarında olduğu gibi, tahsis ve serbest bırakılmasında karar verme organı olacak olan ICG adına stokları yönetmektedir.

Stoklar İsviçre’de depolanır ve acil durum müdahalesi için ülkelere gönderilmeye hazırdır. Aşıyı tahsis etme kararı, bir ülkeden talep aldıktan sonra 48 saat içinde verilecektir; Aşılar, karardan itibaren 48 saat içinde ülkelere sevk edilmek üzere imalatçı tarafından ultra soğuk zincir ambalajı ile birlikte hazır hale getirilecektir. Stok sahasından ülkelere hedeflenen toplam teslimat süresi yedi gündür.

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, “Potansiyel Ebola salgınlarını hızla kontrol altına almaya yardımcı olmak için bu eşi görülmemiş çabanın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” dedi. “Hastalık salgınları söz konusu olduğunda hazırlıklı olmanın anahtar olduğunu biliyoruz. Bu Ebola aşısı stoğu, aşılara en çok ihtiyaç duyanlara mümkün olan en kısa sürede ulaştırmamızı sağlayacak dikkate değer bir başarıdır. ”

Ebola salgınları nispeten nadir ve öngörülemez olduğundan, aşı için doğal bir pazar yoktur. Aşılar, yalnızca stokların oluşturulmasıyla güvence altına alınır ve sınırlı miktarlarda bulunur. Ebola aşısı, sağlık hizmetleri ve ön saflarda çalışanlar da dahil olmak üzere, Ebola’ya yakalanma riski en yüksek olan kişileri korumak için salgın tepkisi için ayrılmıştır.

Bu önemli bir kilometre taşıdır. IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapain, yalnızca son on yılda Ebola’nın Batı ve Orta Afrika’daki toplulukları harap ettiğini, her zaman en yoksul ve en savunmasız olanları en sert şekilde vurduğunu gördük ”dedi. Her salgın sırasında gönüllülerimiz hayatlarını kurtarmak için hayatlarını riske attılar. Bu stoklarla, bu korkunç hastalığın etkisinin önemli ölçüde azalacağını umuyorum. ”

MSF Vakfı Program Yöneticisi Dr Natalie Roberts, “ICG altında bir Ebola aşısı stoğunun oluşturulması olumlu bir adımdır” dedi. “Aşılama, aşı ile önlenebilir hastalık salgınlarına yanıt vermek için en etkili önlemlerden biridir ve Ebola bir istisna değildir. Bir Ebola aşısı stoku, mevcut küresel stokların yönetiminde şeffaflığı ve aşının en çok ihtiyaç duyulan yerde zamanında uygulanmasını artırabilir, MSF’nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki son salgınlar sırasında talep ettiği bir şey. ”

Salgın yanıtı için artık ilk 6890 dozu mevcut ve bu ay ve 2021 ve sonrasında stok sahasına daha fazla miktar gönderilecek. Aşı uygulama oranına bağlı olarak, Ebola aşılarının acil stoklanması için SAGE’nin önerdiği 500.000 doz seviyesine ulaşmak 2 ila 3 yıl sürebilir. DSÖ, UNICEF, Gavi ve aşı üreticileri, küresel talebin artması halinde aşı arzını artırma seçeneklerini sürekli olarak değerlendiriyor.